button
Już dziś zaplanuj pobyt w Pegazie:


Czekamy właśnie na Ciebie !

 

alt 

ZIMA W ZIELEŃCU

 

Ze względu na swoje położenie, warunki naturalne i mikroklimat zima zieleniecZieleniec słusznie jest postrzegany jako mekka amatorów sportów zimowych. Lokalizacja Pensjonatu Pegaz zapewnia naszym gościom bezpośredni dostęp do wszystkich najważniejszych atrakcji, infrastruktury i udogodnień. W odległości 50-300 metrów od naszego obiektu znajduje się największa strefa wyciągowa - strefa A oraz Winterpol. Większość stoków jest dodatkowo sztucznie dośnieżana, aby zapewnić miłośnikom sportów zimowych możliwie jak najlepsze warunki. Największą popularnością wśród amatorów białego szaleństwa cieszą się sześcioosobowa kolejka krzesełkowa z podgrzewaną kanapą oraz osłoną przed dokuczliwym wiatrem oraz dwie koleje krzesełkowe: Gryglówka oraz Winterpol. Dodatkowo część stoków posiada oświetlenie umożliwiające jazdę nawet do godziny 22:00.LATO W ZIELEŃCU


latoLatem zapraszamy na wycieczki piesze. Licznie przygotowane szlaki turystyczne przyciągają pięknymi krajobrazami, dobrze przygotowaną infrastrukturą turystyczną. Polecamy wycieczki 1, 2 oraz trzydniowe przygotowanych w zależności od długości dystansu.
KUDOWA ZDRÓJ - BŁĘDNE SKAŁY - SZCZELINIEC WIELKI (1,2,3 dni) - (ok. 13 km)
Program: Kudowa Zdrój (pijalnia wód, park zdrojowy), Czermna - zwiedzanie Kaplicy Czaszek, Muzeum Zabawek, Skansen w Pstrążnej, Stołowogórski Park Narodowy (Rezerwat Błędne Skały, Rezerwat Szczelińca Wielkiego, Szlak Skalnych Grzybów).

GÓRY STOŁOWE (1, 2 dni) - (ok. 31 km)
Program:
1 - dzień: Wambierzyce „Dolnośląska Jerozolima", Radków, rezerwat Błędne Skały, rezerwat Szczelińca Wielkiego;
2 - dzień: Kaplica czaszek w Czermnej, Kudowa Zdrój - zwiedzanie Parku Zdrojowego, pijalnia wód; do zwiedzenia: Skansen w Pstrążnej, Muzuem Żaby, Muzeum Zabawek , Muzeum Szlak Ginących Zawodów.

MASYW ŚNIEŻNIKA (1, 2 dni) - (ok. 52 km)
Program:
1 - dzień: Kłodzko - zwiedzanie twierdzy , Podziemna Trasa Turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego , gotycki most św. Jana, Sanktuarium "Maria Śnieżna" na Górze Iglicznej w Bystrzycy Kłodzkiej , nocleg w Kletnie;
2 - dzień: zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie , wędrówka na Śnieżnik 1425 m n.p.m., Międzygórze; do zwiedzenia: Wodospad Wilczki, Ogród Bajek.WIOSNA W ZIELEŃCU
- czas na rower

wionaWczesną wiosną zapraszamy na wycieczki rowerowe po Kotlinie Kłodzkiej. Trasy są idealne na wyprawy jednodniowe jak i kilku dniowe, np.:
WYPRAWA ROWEROWA PRZEZ GÓRY ORLICKIE I BYSTRZYCKIE (KŁODZKO-POLANICA ZDRÓJ-DUSZNIKI ZDRÓJ-ZIELENIEC-SPALONA-BYSTRZYCA KŁODZKA-KŁODZKO)
Dystans: 82km  |  Poziom trudności trasy: średni  |  Teren: górski, duża ilość podjazdówPokrycie drogi:97% asfalt, 3% wielkich dziur na drodze

WYCIECZKA ROWEROWA DO GÓR STOŁOWYCH, 6 CZERWCA 2009r (KŁODZKO - POLANICA ZDRÓJ - SZCZYTNA - KARŁÓW - RADKÓW - KŁODZKO):

Dystans: 72km  |  Poziom trudności trasy: średni  |  Teren: górski, pagórkowaty, liczne podjazdy  |  Pokrycie drogi: 90 % asfalt, 10 % leśny szlak

TRASA ROWEROWA BYSTRZYCA KŁODZKA - ZIELENIEC - POLANICA ZDRÓJ:
Dystans: 60 km  |  Teren: szosowy  |  Poziom trudność: Łatwa

Z POLANICY W GÓRY BYSTRZYCKIE I ORLICKIE PO TRASIE BIKE MARATONU:
Dystans: 56.5 km  |  Teren: górski , trekingowe , trasa wyścigu  |  Trudność: UmiarkowanaJESIEŃ W ZIELEŃCU


jesienW tak piękną porę roku polecamy wycieczki do naszych południowych sąsiadów.
Złota Praga - wycieczka zorganizowana przez lokalne biuro podróży. Przewodnik oprowadzi Państwa po najpiękniejszych zakątkach miasta.
Praga nocą - wycieczka zorganizowana przez lokalne biuro podróży. Przewodnik oprowadza Państwa po atrakcyjnych zakątkach miasta, a punktem kulminacyjnych programu jest wieczorny pokaz różnokolorowej fontanny.
Skalne Miasto - miejsce, które zachwyca naturalnymi labiryntami skalnymi i górskim wodospadem o wysokości 19 metrów.
Jaskinie Morawskiego Krasu - wyjątkowo tajemnicza kraina znana z blisko tysiąca jaskiń. Trasa turystyczna prowadzi przez kompleks jaskiń oraz podróż łodzią podziemną rzeką o długości 500 metrów. Atrakcje dziedzictwa kulturowego w okolicach Zieleńca

 • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój (ok. 8 km)
  Muzeum PapiernictwaMłyn papierniczy w Dusznikach to zabytek techniki, będący jednym z najciekawszych pod względem architektonicznym obiektów przemysłowych w Europie. Muzeum Papiernictwa otwarto w 1968 roku. Po trzech latach wprowadzono pokazową produkcję papieru czerpanego. Czerpalnia prędko stała się atrakcją przyciągającą każdego roku dziesiątki tysięcy turystów. Można tam zobaczyć odrestaurowany, kryty gontem budynek papierni – bezcenny w skali świata zabytek techniki, pokazową produkcję czerpanego papieru: „holender” do rozdrabniania masy celulozowej, kadzie czerpalne, sita oraz prasy do odciskania itp., ekspozycje przedstawiające rozwój techniki produkcji papieru wzbogacone m.in. arkuszami z filigranami, zabytkowymi sitami, modelami urządzeń papierniczych oraz jedną z największych na świecie kolekcją zabytkowej aparatury do badania właściwości papieru, wystawę ilustrującą historię drukarstwa, ekspozycję wielkogabarytowych oryginalnych urządzeń papierniczych, ogród roślin włóknistych, przydatnych do produkcji papieru. W muzeum można też własnoręcznie wykonać kartkę papieru ! Natomiast w muzealnym sklepiku można natomiast kupić: papiery akwarelowe, rysunkowe, drukarskie i do pisania do formatu A2, papiery artystyczne zdobione kwiatami i ziołami ziemi kłodzkiej, składane ręcznie i drukowane wizytówki, listowniki i inne wyroby do formatu A3, specjalne albumy poezji wydawane w niskich nakładach.
 • Kudowa Zdrój (ok. 20 km)
  Kudowa Zdrój to przede wszystkim malownicze uzdrowisko położone w dolinie, u podnóża Gór Stołowych. Lecznicze walory tutejszych wód mineralnych docenione zostały już w XVII wieku. kudowaKlimat Kudowy jest uważany za najłagodniejszy w polskich górach. W Kudowie można skosztować szczaw żelazistych w jednej z piękniejszych pijalni Sudetów, obejrzeć palmy, agawy i egzotyczne drzewa. Warto też odwiedzić Kaplica Czaszek zlokalizowaną w dzielnicy miasta Czermna, odrestaurowany park zdrojowy z pijalnią wód mineralnych (wody arsenowe) i otwarte w 2002 r. kryte kąpielisko. W Kudowie działa również Muzeum Zabawek, Muzeum Żaby, gromadzące wszelkie gadżety związane z tym płazem oraz Szlak Ginących Zawodów.
 • Polanica Zdrój (ok. 20 km)
  polanicaPolanica jest najmłodszym z kłodzkich kurortów. W Polanicy nie ma podziału na miasto i uzdrowisko, wszystko jest jednym i wszędzie blisko. Wzdłuż Bystrzycy Dusznickiej prowadzi elegancka promenada zwana Deptakiem, obstawiona kawiarniami i barami. Można nią dojść do parku zdrojowego z palmami, egzotycznymi gatunkami drzew i podświetlaną fontanną, jakiej Polanica pozazdrościła Dusznikom. W pijalni wód ma siedzibę specjalistyczne Muzeum Kamieni Szlachetnych. Warto też zwiedzić Etnograficzne Muzeum Misyjne.
 • Kopalnia złota w Złotym Stoku (ok. 50 km)
  kopalniaJest to de facto Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku zlokalizowane w dawnej kopalni złota i arsenu. Zwiedzanie rozpoczyna się od Sztolni Gertrudy gdzie do zwiedzania został udostępniony 500 metrowy odcinek z tajemniczym Chodnikiem Śmierci, Sztolnią Czarnej z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem.Oprócz standardowego zwiedzania kopalni muzeum przygotowało dodatkowe atrakcje w postaci podziemnego spływu łodzią, pokaz i odlewanie pamiątkowych sztabek, wspinaczkę na sztucznej ściance alpinistycznej czy też płukanie złota.
 • Zamek w Nachodzie (ok. 23 km, ale już po czeskiej stronie)
  zamekJest to renesansowy zamek z gotycką wieżą (142 stopnie) z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na okolicę. We wnętrzach można podziwiać bogate zbiory barokowych i empirowych mebli. Pod zamkiem można pospacerować po ogródzie francuskim z posągiem Diany z XVIII.
 • Sanktuarium w Wambierzycach (ok. 28 km)
  Wambierzyce to niewielka miejscowość licząca około 1000 mieszkańców, malowniczo usytuowana pomiędzy wzgórzami, w dolinie potoku Cedron u podnóża Gór Stołowych. wambierzyceW centrum miejscowości króluje barokowa bazylika z ukoronowaną w 1980 roku XIII wieczną figurką Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Wambierzyckie Sanktuarium Maryjne zwane jest Dolnośląską Jerozolimą. Bazylika, Kalwaria z 74 kaplicami oraz ruchoma szopka, stanowi prawdziwą perłę wśród zabytków Ziemi Kłodzkiej. Obecna świątynia została wybudowana w latach 1715-1720. W roku 1936 papież Pius XI nadał świątyni tytuł bazyliki mniejszej
 • Twierdza Kłodzka (ok. 33 km)
  twierdza_klodzkaPrzybywających do Kłodzka zaskakuje widok górującej nad miastem potężnej twierdzy. Posadowiona na Zamkowej Górze, zwanej obecnie Forteczną Górą, twierdza zaskakuje ogromem. Twierdza jest dostępna do zwiedzania wraz z odcinkiem trasy podziemnej wynoszącej około 1 km. W 1970 na twierdzy nakręcono część zdjęć do ostatniego odcinka serialu Czterej pancerni i pies.


 Atrakcje przyrodnicze w okolicy Zieleńca

 • Torfowiska pod Zieleńcem (ok. 3 km)
  Torfowiska warto odwiedzić ze względu na krajobraz jest porównywany do tajgi syberyjskiej, tundry arktycznej, a nawet do wyglądu Europy z epoki lodowcowej oraz ze względu na bogactwo flory i fauny. Na przedzielonych oczkami wodnymi kępach rosną mchy torfowce, brzoza karłowata, sosna błotna, żurawina błotna, borówka bagienna, bagno zwyczajne, turzyce, bagnica torfowa oraz roślinki drapieżne żywiące się owadami: rosiczka okrągłolistna i długolistna. Prócz tego bardziej "zwyczajne": bażyna czarna, wełnianka pochwowata, borówka brusznica. Interesujący dla specjalistów jest świat owadów: występuje tu rzadki motyl szlaczkoń cytrynek, modraszek bagniczek, ważka żaglica i kilka gatunków pajęczaków mających tu jedyne stanowiska w Polsce. Z ptaków żyją tu: cietrzew, głuszec, świergotek łąkowy i bocian czarny. Po terenie rezerwatu można się poruszać jedynie po wyznaczonych szlakach i drewnianych pomostach, gdyż niebezpieczeństwo utopienia w bagnie jest tu całkiem realne. Dojście do Torfowiska z Zieleńca tzw. Zielonym Szlakiem (z Zieleńca do Polanicy) zajmuje około 1 godziny.
 • Szczeliniec Wielki (ok. 20 km),
  SzczeliniecNajwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Szczeliniec należy do Korony Gór Polski i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów. Jedną z większych atrakcji Szczelińca są różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi oraz zwierzęta (Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpa, Pies, Żółw, Sowa, Fotel Pradziada) oraz głębokie wąwozy i korytarze (Piekiełko, Diabelska Kuchnia) tworzące labirynt skał. Na szczyt góry prowadzi szlak ze schodów ułożonych w 1814 przez Franza Pabela, sołtysa pobliskiego Karłowa a ciekawostką jest iż na Szczelińcu, a dokładniej w Piekiełku, kręcono film "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian".

 • Błędne Skały (ok. 23 km)
  Błędne SkałyBłędne Skały to nazwa labiryntu skalnego położonego na wysokości ok. 850 m i długości ok. 2,5 km. Korytarze labiryntu są kręte, pogrążone w półmroku, turystów zachwyca niesamowita forma, atmosfera i klimat tego miejsca. To wszystko sprawia wrażenie, iż przenosimy się do innej krainy, która otwiera przed nami niezwykły labirynt skalnych tuneli, grzybów, maczug, baszt czy skałek o fantazyjnych kształtach. Przejście całego labiryntu zajmuje ok. 35 minut.
 • Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie (ok. 59 km)
  To najdłuższa jaskinia w polskiej części Sudetów, w Masywie Śnieżnika. Jaskinia zawdzięcza nazwę licznym kościom niedźwiedzia jaskiniowego znalezionym przy odkryciu jaskini. Jaskinia NiedźwiedziaŁączna długość korytarzy jaskini przekracza 2,5 km, przy różnicy wysokości między najwyższym, a najniższym punktem około 60 m. Odkryta została stosunkowo niedawno bo dopiero w 1966 roku. Korytarze Jaskini Niedźwiedziej są rozłożone horyzontalnie, w trzech poziomach połączonych tzw. kominami. Dwa sztuczne otwory jaskini leżą na wysokości 793 i 800 m n.p.m., około 10-15 m nad dnem Doliny Kleśnicy. Pierwszy został zabudowany pawilonem wejściowym - to właśnie przez ten otwór została odkryta Jaskinia Niedźwiedzia. Drugi otwór zamyka śluza termiczna, chroniąca mikroklimat jaskini, stanowi ona końcowy punkt trasy turystycznej i wyjście z jaskini. Jaskinia słynie przede wszysktim z zachwycającej szaty naciekowej na którą składają się: stalaktyty, stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, pizolity, heliktyty i inne formy. W jaskini można też spotkać nietoperze: nocka dużego, mopka, nocka rudego czy też gacka wielkoucha. Trasa turystyczna w jaskini liczy około 360 m i biegnie środkowym piętrem jaskini. Została świetnie przygotowana do zwiedzania, turyści poruszają się wygodnym chodnikiem, dodatkowo jaskinia na całej długości zwiedzania została zabezpieczona i oświetlona. Zwiedzanie (ok.45 min h) odbywa się z miejscowym przewodnikiem w grupie do 15 osób i trwa ok. 40 minut. W okresie maj - wrzesień panuje tu duży ruch - należy wcześniej zarezerwować bilety wstępu.


Każda pora roku w Zieleńcu jest inna, ale każda jest piękna i niesie ze sobą różne możliwości spędzania wolnego czasu. Przyroda się zmienia naprawdę warto zobaczyć piękno gór .... o każdej porze roku.

 

alt

Dlatego zapraszamy do Ośrodka Pegaz w Zieleńcu przez cały rok !